Rusko, Turecko a Írán v úterý v třístranném prohlášení po setkání svých prezidentů v Teheránu přislíbily, že budou pokračovat ve spolupráci zaměřené na „eliminaci teroristů“ v Sýrii, informovala ve středu agentura AFP.
Na snímku zleva ruský prezident Vladimir Putin, íránský prezident Ebráhím Raísí a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během tiskové konference po společném jednání v Teheránu 19. července 2022.
Tyto tři země „potvrdily odhodlání pokračovat v probíhající spolupráci s cílem definitivně odstranit teroristy-jednotlivce, skupiny, podniky a subjekty,“ uvádí se v textu. Konstatuje se v něm i nesouhlas „s nezákonným zabavením a převodem příjmů z ropy, které by měly patřit Sýrii“.
Třístranné prohlášení bylo zveřejněno poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval své partnery z Íránu a Ruska, aby podpořili jeho úsilí bojovat proti „terorismu“ v Sýrii.
Předcházela tomu v nedávné minulosti opakovaná prohlášení Turecka, která hrozila vojenskou ofenzívou v poloautonomních kurdských územích na severovýchodě Sýrie.
Putin šachuje s Íránem, Tureckem i ukrajinským obilím
AFP připomněla, že Turecko od roku 2016 podniklo sérii útoků na území Sýrie, jejichž cílem byli kurdští bojovníci, jakož i džihádisté ze skupiny Islámský stát.
V občanské válce v Sýrii se Turecko postavilo na stranu povstalců bojujících proti vládě prezidenta Bašára Asada. Do konfliktu na straně Asada zasáhly i Írán a Rusko.
Erdogan na jednání s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím a ruským prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil nutnost uvědomit si, že „v budoucnosti našeho regionu není místo pro separatistické teroristické organizace“. Avizoval, že „v našem boji proti teroristickým organizacím budeme pokračovat iv nadcházejícím období“.
Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí však tureckému lídrovi na setkání před prezidentským summitem řekl, že nová turecká ofenzíva proti Kurdům v Sýrii by regionu uškodila. Vyzval, aby se tato otázka vyřešila prostřednictvím dialogu mezi Ankarou, Damaskem, Moskvou a Teheránem.
Podle AFP prozatím není jasné, zda trojstranné prohlášení odráží nějakou změnu v postoji Íránu k turecké ofenzivě.