Situace na trhu s nemovitostmi se dramaticky změnila. Zatímco donedávna bylo prvořadé vlastnit nemovitost za každou cenu, dnes jsou lidé zdrženlivější a vyčkávají na vývoj na realitním a hypotečním trhu.
Důvodem je vysoká inflace, stoupání úrokových sazeb, nejistota na finančních trzích as tím související zdražování hypoték a rostoucí cena nemovitostí prakticky na celém Slovensku. Podle několika realitních makléřů se prodej snižuje a do popředí se dostávají nabídky k pronájmu. Čím menší město, tím užší nabídka a v mnoha případech bylo nereálné sehnat pěkný a dlouhodobý pronájem, například pro čtyřčlennou rodinu.
Jelikož dostat hypotéku nebyl až takový problém, lidé sahali nejčastěji po této možnosti. Platilo, že výhodnější bylo pro ně raději splácet vlastní byt, než platit cizímu majiteli. Dnes je však situace jiná. „Někteří klienti s koupí bytu vyčkávají. Vyčkávali i během pandemie, ale nevyplatilo se jim to. Ceny nezačaly klesat, právě naopak, dramaticky stoupaly,“ tvrdí jednatelka realitní kanceláře Comfort Living, JUDr. Linda Janegová. Například koncem června 2022 stál čtyřpokojový byt ve starším panelovém domě na okraji Petržalky závratných 300 tisíc eur a dvougarsonka ve starém paneláku uprostřed Petržalky se prodávala za téměř 200 tisíc eur. Tyto typy bytů meziročně zdražily io 20%.
Drahé hypotéky
Očekávané zdražování hypoték udeřilo naplno a zvyšování úrokových sazeb v komerčních bankách je nečekaně rychlé. Zatímco dříve byla průměrná úroková sazba hypoték kolem 1,06 procenta při delších fixacích a hypotéku s 5letou fixací jste si mohli vzít i pod
1 procento, dnes už nové úvěry pod 1,7 procenta seženete jen stěží. Změnily se i podmínky při refinancování. Podle analytiků největších bank bude zdražování hypoték pokračovat.
Změny se dotkly i fixací. Potvrzuje to i jednatelka. „Momentálně lidi nejvíce zajímá fixace. Jsou ochotni mít vyšší úroky, jen aby měli delší fix, v průměru na deset let. Banky zvyšují úrokové sazby, do hry vstupuje vysoká inflace a ekonomická nejistota. Dnes se hypotéky s 10 letou fixací prodávají s minimálně 3% úrokem.“ Jak dále tvrdí, není to konečný stav a zdražování hypoték bude pokračovat iv příštím roce. „Přesto si nemyslím, že teď začnou všichni houfně prodávat své byty a nastane pokles cen.“
Trh s realitami se sice změnil, ale kupujících je podle Janegové stále dost. Zatímco dříve měly realitní kanceláře na jeden byt i 10 vážných zájemců, nyní je to polovina. Problémem je spíše cena. Ta se zvýšila v průměru o 30% a více. Většina bytů, které jsou dostupné například v Bratislavě, si člověk s průměrným nebo mírně nadprůměrným příjmem už nemůže dovolit. I když požádá o hypotéku, nebude mu to stačit. V jiných městech tato tendence také stoupá a bude stále obtížnější koupit byt za normální cenu.
„Mnohdy klientům doporučuji byty v jejich cenovém limitu, ale někdy jsou příliš nároční a jsou nespokojení i přesto, že lépe vybavený byt, nebo byt v lepší lokalitě, je už nad jejich možnosti,“ konstatuje jednatelka. „Proto klientům říkám, že není nutné řešit všechno najednou. Investovat do rekonstrukce a zvelebovat mohou přece za rok-dva, když si natřete. Ne vždy s tím souhlasí, a to se mnohdy nevyplácí, neboť nakonec nemusí najít žádný byt.“
Kupujících bylo podle Janegové za poslední léta tolik, že se běžně cena licitovala. Makléř majitele ji už dopředu informoval, že byt se prodá tomu, kdo nabídne víc. „Obhlídky byly každou půl hodinu. Přestože jsem přinesla klienty, kteří by koupi financovali hotovostně, byli bez šance. Po nás přišli investiční klienti, cenu probili o několik tisíc eur a druhý den složili finanční prostředky do notářské úschovy. Klientům proto radíme, aby se rozhodovali rychle, ale myslí si, že jde o prodejní strategii. Když jim byt uprchne 3 – 4 krát po sobě, začnou věřit,“ upozorňuje Janegová.